od Przedszkolaka do Strażaka
 
od Przedszkolaka do Strażaka
 
od Przedszkolaka do Strażaka
 
od Przedszkolaka do Strażaka
 
od Przedszkolaka do Strażaka
 

o nas

Mała Straż "od Przedszkolaka do Strażaka" to drużyna dzieci w wieku przedszkolnym i wczesnoszkolnym nauczania początkowego, która powstała w styczniu 2014r. i działa przy jednostce OSP Łódź Mikołajew.
Z inicjatywy Strażaczki, Druhny Emilii, której inspiracją była jej mała córeczka przymierzająca galowy kapelusik mamy, narodził się ten niesamowity projekt.
Najmłodszy z adeptów ma 3 latka i olbrzymią wiedzę o tematyce strażackiej. Dzieci uczestniczą w sobotnich zbiórkach w grupach, w zależności od wieku.
Wszyscy przedszkolacy wkładają całe serce w swoje zbiórki, uwielbiają na nie przychodzić i odkrywać nowinki, o których jeszcze nie wiedzą. Chęć poznawania tajników służby publicznej, rozwijania swoich umiejętności i otwartość na nowe doświadczenia dają naszym dzieciom nieograniczone możliwości poznawcze i własnej kreacji.

Misja drużyny jest ściśle określona:
ZABAWA - naszym celem jest przekazywanie wiedzy dzieciom w sposób dla nich zrozumiały, dlatego przekładamy naszą wiedzę na język infantylny. Tłumaczymy jak reagować kiedy zapaliłyby się frytki lub placuszki na domowej patelni, dlaczego nie można ugasić ich wodą. Tłumaczymy sposoby reakcji oraz w jaki sposób wezwać pomoc. Dzieci rozwiązują rebusy, zagadki, a podczas zbiórek w trakcie zabawy, poznają prawidłową terminologię armatury pożarniczej.
BEZPIECZEŃSTWO - jesteśmy zaprzyjaźnieni z wieloma łódzkimi przedszkolami i szkołami. Zaproszeni do współpracy prowadzimy warsztaty, pokazy oraz pogadanki na temat bezpieczeństwa. Uczymy dzieci poprzez zabawę prawidłowych zachowań w sytuacjach kryzysowych, tak by wiedziały jak reagować, by właściwe zachowanie wyparło stres. Jesteśmy przekonani, że profilaktyka i kształcenie od najmłodszych lat pozwoli ukształtować prawidłowe wzorce empatii społecznej.
KULTURA – zajęcia tematyczne w remizie to nie jedyny sposób spędzania czasu z Małymi Strażakami. Dzieci uczestniczą w spektaklach teatralnych. Widowiska w teatrach Pinokio i Arlekin wzbudzają niesamowity zachwyt u dzieci, a i aktorom miło jest grać przed taką widownią i gościć ją na scenie. Rozwijanie postaw sportowych poprzez uczestnictwo np. w biegu w łódzkim maratonie DOZ KIDS RUN, oraz kibicowanie dorosłym maratończykom, pozwala zaszczepić aktywność w dzieciach i zdrowy styl życia.

Przedszkolaki Strażacy chętnie uczestniczą w tematycznych imprezach zewnętrznych oraz wielu eventach organizowanych przez miasto. Wśród nich były pokazy umiejętności strażackich w Łódzkiej Atlas Arenie, udział w evencie FCC na rynku Manufaktury. Wspierają występy przedszkoli oraz imprezy z okazji Dnia Dziecka.
Mała Straż ma na swoim koncie wywiady w gazetach lokalnych, audycję w Radio Łódź oraz reportaże w TV.
Obecnie zgłoszonych mamy prawie 140 dzieci szkolnych i przedszkolaków. Frekwencja ta daje nam sens istnienia i siłę do działania.

 

Młodzieżowa Drużyna Pożarnicza, zwana skrótowo MDP, to młodzież w wieku 11-17 lat.
Zbiórki odbywają się co dwa tygodnie w soboty i trwają  1,5 do 2 godzin,  w sezonie przed zawodami w celu przygotowawczym, spotykamy się również kilka razy w tygodniu. Ich zbiórki to przygotowanie do poważnej i odpowiedzialnej roli STRAŻAKA w drużynach męskich i kobiecych.
Absolwenci tej drużyny zasilają jednostkę i po ukończeniu 18 lat oraz przeszkoleniach strażackich są uprawnieni do bycia w gotowości bojowej. Zatem jest to grupa, w którą najbardziej inwestuje się wiedzę i profesjonalizm z uwagi na ich wiek i możliwość ćwiczeń na zawodowym sprzęcie bojowym.
Na tym etapie rozwoju i kształtowania młodzieży, największy nacisk kładziemy na obsługę sprzętu, prawidłową terminologię oraz pierwszą pomoc przed medyczną.
Celem edukacji jest wzmożenie świadomości o potrzebach działalności społecznej oraz zaszczepienie bezinteresownej pomocy i empatii wśród młodych adeptów.
Przez ostatnie lata młodzieżowa drużyna dumnie broni tytułu Mistrzów Łodzi w zawodach Strażackich.
Uczestniczą również w zawodach sportowych np. w turniejach piłki nożnej, z których również wracają z pucharem.
W związku z edukacją i kształceniem dzieci i młodzieży, wielu strażaków z drużyny młodzieżowej jest już w grupie strażackiej bojowej, przez co można powiedzieć, że jesteśmy Jednostką wielopokoleniową.

 

Jednostka macierzysta

OSP ŁÓDŹ MIKOŁAJEW to nasza jednostka macierzysta założona w 1928r, w której działa drużyna męska, kobieca oraz Młodzieżowa Dryżyna Pożarnicza i jedyna w Łodzi przedszkolna drużyna Mała Straż.

To wielopokoleniowa inicjatywa, gdzie w każdym z nas płynie empatia i potrzeba serca, która przekazywana jest przez dziadków, po dzieci i wnuki.

Jesteśmy zaangażowani w swoją misję, którą jest niesienie pomocy potrzebującym.

 

poznaj nas

Prezes OSP Łódź Mikołajew
JAN KOZŁOWSKI

Zasłużony Strażak, od 38 lat w Osp Łódź Mikołajew. Człowiek wielkiego serca, oddany swej pasji,
bezgranicznie zaangażowany w swą misję każdego dnia. Wspaniały człowiek i przyjaciel, zawsze poda pomocną dłoń.
Kochający dzieci, zawsze z cukierkami w kieszeni.

Naczelnik OSP Łódź Mikołajew
IRENEUSZ WIECZORKIEWICZ

Strażak od 34 lat. Bezkompromisowy w walce z ogniem. Oddany swej pasji. Straż to jego drugi dom, bez niej nie potrafiłby żyć. Konsekwentny w działaniach, wspaniały człowiek i przyjaciel. To człowiek, na którego zawsze można liczyć.

Rzecznik Prasowy, Opiekun DDP
EMILIA KARPICKA JADCZAK

Strażaczka od 3 lat, oddana swojej pasji. Mama 3 dzieci i najwspanialsza "mama" małych strażaków. Otwartością serca, uśmiechem, pomysłami, swoją dobrocią i doświadczeniem zdobywa serca kolejnych dzieci, rodziców i strażaków. Obcasy zmienia na ciężkie buty, firmowy strój na mundur i tak spełnia swoje marzenia..